Notalar nasıl okunur?Yukarıdaki piyano etüdünü okuyalım.

Önce notalar neler öğrenelim; do, re mi, fa, sol, la ve si. Bir de bunların yanında diyez ve bemol notalar da var ama biz onlara fazla girmeyeceğiz.

DİZEK ile ilgili görsel sonucuNotaları yazarken ve okurken dikkat edeceğimiz ilk şey dizekler olacak. Dizekler. Yan görseldeki bu çizgilere dizek deniyor. Dizeklerin aralıklarının ya da çizgilerinin üstüne tek başınayken sadece ölçü belirten sembol yazılarak, nota değeri kazanıyor. Dizekte bulunduğu yere göre de nota değişiyor.
sol ve fa anahtarı ile ilgili görsel sonucu
Ancak bir de anahtarlar var. Sol, fa ve do anahtarı. Do anahtarı ve fa anahtarı etütte bulunmuyor. En başta bulunmaktadırlar. Yandaki görselde sırayla sol, fa ve do anahtarları bulunuyor. Bunlar notaların kalınlığını değiştirmekle beraber dizekteki yerlerini de değiştiriyor. Mesela;
Sol anahtarında (üstte) mi notası 1 ile gösterilen çizgideyken,Fa anahtarında 3 ve 4 ile gösterilen çizgilerin arasında bulunuyor.Bitmedi mi diyeceksiniz ama bitmedi. Tabii ki size her şeyi anlatmayacağım çünkü çok uzun olur. Ölçü vuruşların yani nota uzunluklarının düzenli şekilde organize edilmesine denir. Ölçüler ölçü çizgileriyle ayrılır. Anahtarlardan sonra zaman belirteci gelir. Örneğin 4/4'lük bir ölçüde dört tane dörtlük (dörtlük nota değeri=bir vuruş) nota bulunur.

Notaların yerlerini öğrendiysek artık okuyalım:
Sağ el: do mi do mi sol mi mi mi re re re re mi mi mi mi do mi do mi sol mi mi mi re re mi re do mi dooo sol re re re mi do do do sol re re re mi do mi re do mi do mi sol mi mi mi re re mi re do mi dooo
Sol el: soool soool soool soool soool soool soll soll soool (2x)

Kaynakça: Ferdinand Beyer Op 101
Yorumlar