Andorra

Andorra, Bayrak, Ulusal Bayrak, Ulus, Ãœlke, Ensign

Andorra : free map, free blank map, free outline map, free base map : boundaries, parishes, namesBugün Avrupa'nın küçük ülkesine gidiyoruz: Andorra. Resmi adıyla Andorra Prensliği. Anayasal monarşi ile yönetilmektedir. Başkenti Andorra la Vella'dır. Nüfusu 76.965'tir. Yüzölçümü 468 km²'dir. Resmi dili Katalanca olmasına rağmen İspanyolca ve Fransızca konuşanlar da bulunmaktadır. Bir turizm merkezi ve vergi cennetidir. Sloganı bayrağında yazdığı gibi "Virtus Unita Fortior"dur yani Latince'de birlikten kuvvet doğar demektir. Avrupa Birliği'ne bağlı olmamasına rağmen kendi para birimi bulunmamakta ve euro (avro) kullanılmaktadır. Ucuzluğuyla tanınmaktadır. Turizm en önemli sektördür. Yılda 10 milyon civarı turist gelmektedir. Kuzey bölgeleri doğal güzellikleriyle ünlüdür. Ülkede çok güzel kayak merkezleri bulunmaktadır çünkü dağlık bir ülkedir. Nüfusun çoğunluğu Katolik Hristiyandır. Coğrafi özelliklerine geçelim. Fransa ve İspanya arasında bulunan küçük bir ülkedir. Sınır komşuları sadece Fransa ve İspanya. Pirene Dağlarının bir kısmı bu ülkede bulunmaktadır. Denize kıyısı yoktur. İklimi ılıman; kışın karlı ve soğuk, yazın ise kuru ılıktır. Arazi yapısına bakacak olursak dik kayalıklar ve dar vadileri görüyoruz.

Tarih

Karolenj İmparatoru Şarlman, 803 yılında Müslümanlardan İber Yarımadası'nı alınca topraklarının bir bölümünü Şarlman'ın oğlu I. Louis 819 yılında Urgel piskoposuna bağışlamış ve Andorra tarihi başlamıştır. 1278 yılında ise biri İspanyol biri de Fransız olan iki tane prens tarafından yönetilmeye başlanmıştır ve bu yıl Andorra'nın kuruluş yıl dönümü olarak kutlanır.  Ayrıca o andan itibaren Andorra sınırları hiçbir şekilde değişmemiştir ve feodal düzen kurulmuştur. Fransız Devrimi sırasında feodal düzen kalkmış ancak 1806 yılında Fransa İmparatoru Napolyon tarafından bu düzen tekrar kurulmuştur. Daha sonra Fransızlar tarafından işgaller gerçekleşmiştir. Hala bir Urgel piskoposu ve Fransız Devlet Başkanı tarafından yönetilmektedir.

Andorra insanları oldukça misafirperverdir. Mutfağı ise Fransız, İspanyol ve Katalan mutfaklarının karışımıdır. Kuzu eti en önemli yemeklerindendir.

Kaynakça: vizesizgeziyorum.comcografya.gen.trWikizeroYorumlar