Ülkeler: Afganistan

Afganistan

Blogumda bir seri açtım: Ülkeler. Artık alfabetik sırayla ara sıra ülkeleri ve özelliklerini özetleyerek anlatacağım. İlk rotamız Afganistan'a... Biz genelde bu ülkeyi savaşlarla duyuyoruz. Afganistan İslam Cumhuriyeti resmi adı. Nüfusu 2017 itibariyle 35,53 milyon olan bu ülkenin başkenti Kabil. Resmi dili Darice ve Peştuca. Yüzölçümü 652.237 km²'lik alanıyla 783.562 km²'lik alanı bulunan ülkemizden biraz daha küçük diyebiliriz. Ekonomisinin çoğunluğunu tarım oluşturur.
Ülkenin sınır komşuları kuzeyde Özbekistan, kuzeydoğuda Tacikistan, Çin ve Hindistan, doğu ve güneyde Pakistan, batıda İran ve kuzeybatıda Türkmenistan'dır. Denize kıyısı yoktur. Orta Asya'da bulunmaktadır ancak kültürü nedeniyle bazı kaynaklar tarafından Orta Doğu'da kabul edilir. Afganistan batıyı ve doğuyu birleştiren ve İpek Yolunun geçtiği ülkelerden biri olduğundan pek çok kültürden etkilenmiştir. Afganistan'da genelde sert bozkır iklimi görülür yani yazları kurak ve sıcak kışın ise sert ve soğuktur. Bitki örtüsü anlaşılabileceği gibi bozkırdır. Din olarak İslam görülür. 

Kültür

Yemek: Afgan mutfağı et ve pilav ağırlıklıdır. Ünlü yemekleri chalaodur. Bu bir tür güveç yemeğidir. Çatal kaşık yerine ekmekle yerler.

Etnik gruplar: En fazla bulunan etnik gruplar Farsların bir kolu olan Dariler ve Peştulardır. Diğer etnik gruplar Tacik, Hazara, Özbek, Aymak, Türkmen ve Belucilerdir.

Yakın Tarihi

Ticaret yolları sebebiyle pek çok saldırıya uğramıştır. Sırayla İngilizler, Sovyetler ve Amerikanlar saldırmıştır.

Not: Haritada küçük boyut hataları bulunmaktadır. Özür dilerim.

Ayrıca bakınız: Dünya'da kaç ülke vardır.
Kaynakça: cografya.gen.tr Gezimanya
Görsel kaynakça: Pixabay D-maps

Yorumlar