Mısır piramitleri nedir?

  Mısır Piramitleri 

         

     
Merhaba sayın okurlar, bugün sizlerle tarihin en kafa karıştırıcı ve ayrıca en görkemli yapıları olan Mısır piramitlerine yakından bakacağız. İyi okumalar. :D


Mısır piramitleri neden yapıldı?

Eski Mısırlıların inancına göre ölümden sonra yaşam başka bir şekilde devam ederdi. Yani bu cümleden şunu anlıyoruz: İnsan olarak doğduktan sonra ölünce çiçek, hayvan veya bakteri olarak bile yaşama ihtimaliniz var. Tabii bu ne kadar doğru bilinmez:) Bu nedenle ölülerini mumyalayıp değerli eşyalarıyla birlikte gömerlerdi. Ülkenin yöneticileri olan firavunlar kutsal birer tanrı sayıldıkları için firavunlara görkemli anıt mezarlar yapılırdı. Yani piramitler anıt mezar. Bu piramitlerin yapımına firavunun tahta çıkar çıkmaz başlanırdı. Bir piramidin yapımında binlerce işçi yıllarca çalışırdı.

Nasıl yapıldı bu piramitler peki?

Piramitlerin yapımında dev taş bloklar kullanılırdı. Granit ve kireç taşı olan bu taş bloklar çok uzaklardaki taş ocaklarından gelirdi. Bu taşlar gemilerle Nil Nehri aracılığıyla taşınırdı.

Piramitlerin yapımında köleler, askerler ve çiftçiler çalışırdı. Çiftçiler Nil'in taşkın zamanlarında tarlaları sular altında kaldığında bu işi yaparlardı.

Piramitlerin yapımı sırasında dev taş blokların taşınması için rampalar kullanılırdı. Ancak bu rampaların şekli konusunda farklı görüşler var. Kimileri bu rampaların düz olduğunu, kimileri ise sarmal bir biçimde olduğunu söylüyor. Hatta sarmal rampaların piramitlerin içinde yer aldığını düşünenler de var.

Dev taş blokların taşınması için tahta kızaklar kullanıldığı tahmin ediliyor. Bu kızaklar altlarına yerleştirilen kütükler aracılığıyla hareket ediyormuş. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler.

Görsel kaynakça: Pixabay
Kaynakça: Bilim Çocuk Dergisi 

Yorumlar